Styrelsen

Svenska Kryssarklubben leds av en riksstyrelse, utsedd av årsmötet.

Riksstyrelsens sammansättning för verksamhetsåret 2016/2017 efter årsmötet den 19 november 2016:

 Ordförande
 

Peter Follin,
Torslanda

070-822 70 18,
ordforande@sxk.se

Skattmästare
 

Per Tistad,
Skivarp

070-847 21 23,
per.tistad@telia.com

1:a vice ordförande
 

Staffan Bergentoft,
Nyköping

076-850 11 76,
staffan.bergentoft@cojn.se
 

2:a vice ordförande

   

Sekreterare

 

Magnus Sterky,
Skarpnäck

070-897 44 11,
magnus@sterky.com

Ledamot
 

Martin Lesén,
Borgholm

070-588 31 26,
martin@lesen.nu

Ledamot
 

Lotta Hildingson,
Gävle

070-542 23 30,
lotta@hildingson.se

Ledamot
 

Lars-Eric Ericson,
Västra Frölunda

070-586 74 40,
lars-eric.ericson@telia.com

Ledamot
 

Stig Eriksson,
Henån

070-539 17 07,
sm6yfp@telia.com

Ledamot

 

Ann-Katrin Moldenius
Hermansson,
Västervik

070-608 40 16,
annkatrinmh@gmail.com
 

Suppleant
 

Christoffer Hillbom,
Skutskär

070-657 76 71,
christoffer.hillbom@gmail.com

Adj.
 

Per Berkhuizen,
Nacka Strand

070-237 12 18,
per.berkhuizen@sxk.se

Ledamöters kontaktansvar (från 2015/2016)

Peter Follin

Västkustkretsen, Vänerkretsen

Per Tistad

Öresundskretsen, Program- och Utbildningsnämnden

Staffan Bergentoft

Sörmlandskretsen, Väster Mälarkretsen, Miljönämnden
 

Magnus Sterky

Stockholmskretsen, S:t Annakretsen, Båttekniskanämnden (BTN)

Martin Lesén

Dackekretsen, Blekingekretsen, Infonämnden, Qvinna Ombordnämnden

Tom Risberg

Bottenvikskretsen, Bottenhavskretsen, 24-timmarsnämnden

Lotta Hildingson

Eggegrundskretsen, Uppsalakretsen
 

Lars-Eric Ericson

Eskadernämnden, Hamn- och Farledsnämnden, Stiftelsen SXK:s Seglarskola (suppleant)

Stig Eriksson

Medelhavsseglarna, Stiftelsen SXK:s Seglarskola (ordinarie)

 

Historik

Vald                        Riksstyrelsens ordföranden
November 2016      Peter Follin, Torslanda
November 2015      Peter Follin, Torslanda
November 2014      Ulf Lindskog, Stavsnäs
November 2013      Ulf Lindskog, Stavsnäs
November 2012      Anders Persson, Saltsjöbaden
November 2011      Anders Persson, Saltsjöbaden
November 2010      Torbjörn Berg, Göteborg
November 2009      Torbjörn Berg, Göteborg
April 2009               Torbjörn Berg, Göteborg
November 2008      Gunnar Hejde (Interimsstyrelse)
November 2007      Claes Grönberg, Haninge
November 2006      Claes Grönberg, Haninge
November 2005      Solgerd Björn-Rasmussen, Stockholm
November 2004      Solgerd Björn-Rasmussen, Stockholm
November 2003      Solgerd Björn-Rasmussen, Stockholm
November 2002      Solgerd Björn-Rasmussen, Stockholm
November 2001      Solgerd Björn-Rasmussen, Stockholm
November 2000      Gösta Hultström, Nacka
November 1999      Gösta Hultström, Nacka
November 1998      Jan Holst, Nacka
November 1997      Jan Holst, Nacka
November 1996      Jan Holst, Nacka
November 1995      Jan Holst, Nacka
November 1994      Sven Asseus, Haninge
November 1993      Sven Asseus, Haninge
November 1992      Sven Asseus, Haninge
November 1991      Bengt Lanne, Valdemarsvik
November 1990      Bengt Lanne, Valdemarsvik
November 1989      Bengt Lanne, Valdemarsvik
November 1988      Bengt Lanne, Valdemarsvik

 

Publicerad 2011-05-02, senast uppdaterad 2016-11-23