Hoppa till huvudinnehåll

Kretstidningar

Verksamheten runt om i landet och Medelhavet genomförs av 14 kretsar.

Klicka på kretsnamnet för att komma till kretsens webbplats. Klicka på kretsens tidning (bilden) för att läsa kretsens tidning.

Kontaktuppgifter till kretsen: Kretsens medlemstidning  
Blekingekretsen
c/o Lars Möller
Orkestergatan 25
371 49 Karlskrona
Tel: 0455-270 88
E-post: blekingekretsen@sxk.se
blekinge-kretsaktuellt.png
Bottenhavskretsen
c/o Frank Arnoldsson
Krokviksvägen 59
865 92 Alnö
Tel: 070-591 02 00
E-post: bottenhavskretsen@sxk.se
bottenhav-blanket_1.png
Bottenvikskretsen
c/o Ulf Sundström

Strandgatan 17 A
931 32 Skellefteå

Tel: 070-347 78 72
E-post: bottenvikskretsen@sxk.se
bottenviken-krysspricken.png
Dackekretsen
c/o Maritha Brodell
Ulvögatan 6
572 40 Oskarshamn
Tel: 0491-168 97
E-post: dackekretsen@sxk.se
dacke-dackenytt.png
Eggegrundskretsen
c/o Lennart Rönnqvist
Sandviksvägen 11
818 41 Forsbacka
Tel 070-535 09 95
E-post: eggegrundskretsen@sxk.se
eggegrund-kompassen.png
Medelhavsseglarna
c/o SXK
Box 1189
131 27 Nacka Strand
Tel: 08-448 28 80
Fax: 08-448 28 89
E-post: medelhavsseglarna@sxk.se
medelhav-odysse.png
S:t Annakretsen
Slåttergatan 58 B
602 12 Norrköping
E-post: st.annakretsen@sxk.se
stanna-.png
Stockholmskretsen
Box 1158
131 26 Nacka Strand
Tel: 08-716 22 50
Fax: 08-448 28 89
E-post: stockholmskretsen@sxk.se
stockholm-ostpricken.png
Sörmlandskretsen
c/o Torbjörn Berg
Skånegatan 27
412 52  Göteborg
E-post: sormlandskretsen@sxk.se
sormland-kretsnytt.png
Uppsalakretsen
c/o Lennart Beckman
Henry Säldes väg 7
756 43  Uppsala

E-post: uppsalakretsen@sxk.se
uppsala-nytt_fran_uppsalakretsen.png
Vänerkretsen
c/o Eie Bengtsson
Sjötorp Sluss 6
540 66 Sjötorp
Tel: 070-248 15 00
E-post: eiebengtsson@mail.se
vanern-vanerkryss.jpg
Väster Mälarkretsen
c/o Sune Stenholm
Kungsåragatan 32
723 41 Västerås
Tel: 021-13 09 32
E-post: v.malarkretsen@sxk.se
vastermalaren-sjolust.png

Västkustkretsen
Talattagatan 24
426 76 Västra Frölunda
Tel: 031-69 00 69
E-post: vastkustkretsen@sxk.se

Boråssektionen
Tel: 033-26 13 31
Bohussektionen
Tel: 0522-307 78

vastkusten-vastpricken.png
Öresundskretsen
Höjeågatan 6
234 33 Lomma
E-post: oresundskretsen@sxk.se
oresund-sydpricken.jpg