5 svar [Senaste inlägg]
Nedkopplad
Senast aktiv: 1 vecka 3 dagar sedan

Göran :

Hej! jag undrar om någon vet var man kan få reda på hur man tar ut kursen med sextamt då jag har haft en sådan ombord utan att använda den. Tycker det är dags nu att göra ett försök för att det pröva på hur det är att använda en sextant för att lägga ut kursen. Sailing Is Fun Segla FF! Göran

Nedkopplad
Senast aktiv: 3 dagar 14 timmar sedan
Tips om bok.

Ernst Blixt, medlem i Båttekniska nämnden.:

Ett tips om en bok i ämnet är:
Astronavigering av Bobby Schenk.
Den är utgiven av Bokförlaget Spectra AB i Halmstad.

Man presenterar boken så här:
"Praktisk tillämpning av astronomisk navigation utan formler. Inga formler, ingen matematik, inga förkunskaper - med den här boken försvinner all mystik kring den astronomiska navigationen."

sextant

Kjell:

Min gamla bok heter Astronomisk navigation och tidvattenberäkningar - en handledning med övningsexempel av Henrik Breide och utgiven av Medborgarskolan men den är några år.

Jag hittade denna hemsida som verkar innehålla det mesta med länkar till anna smått och gott http://www.celestialnavigation.net/practice.html
Gissningsvis kan du hitta de astronomiska tabellerna i något antikvariat allternativt ett program som gör jobbet.

Astronomisk navigation

Ulf Bergenlid, SXK Btn:

Det finns ett kompendium om astronomisk navigation utgivet av SXK Västkustkretsen, författat av Yngve Ahlström. Försvareta bokserie om navigation del 2 behandlar astronomisk naviagation utförligt.

Astronav på nätet

Moby Dick:

Gå in på nätet http://www.tecepe.com.br/nav/
Där finns en hel del att läsa.
Om Du bor i Stockholm så håller Skeppsholmsgården kurs i
ämnet.

Nedkopplad
Senast aktiv: 2 veckor 6 dagar sedan
Kursutläggning med sextant?

SMPV:

Inte för att vara någon messerschmitt, men i frågan står hur lägga ut kursen? Menas verkligen detta?
Att lägga ut kursen med sextant torde bli komplicerat och förenat med stora felkällor.

Lägg till ny kommentar

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.